XIX Sesja Rady Gminy – edukacja zdalna, susza, wnioski mieszkańców 2020-07-24 – Posted in: Czyste Powietrze, Gmina Pruszcz Gdański, Kultura i edukacja, Ochrona Środowiska, Pytania do gminy, Sesje Rady Gminy

Kolejna sesja rady gminy Pruszcz Gdański za nami. Posiedzenie obfitowało w fascynujące wypowiedzi, zwroty akcji i zaskakujące decyzje, przez co po zakończeniu obrad czułem się jak kierowca Formuły 1 po całodniowym wyścigu.
A serio… Otrzymaliśmy szereg informacji o inwestycjach w toku, inwestycjach planowanych.
Informacje szczegółowe można uzyskać, oglądając przebieg sesji, ja skupiłbym się natomiast na kilku wybranych tematach.

Edukacja / zdalna edukacja
Szkoły gminne, korzystając z przerwy wakacyjnej, przygotowują zbiór wiedzy i regulaminy, dotyczące nauki zdalnej.
Obecnie informacje, które płyną z Ministerstwa Edukacji Narodowej, sugerują powrót do szkół w trybie tradycyjnym, ale nie jest to pewność stuprocentowa. W przypadku regionów o zwiększonym ryzyko, prawdopodobnie to dyrektorzy szkół w porozumieniu z kuratoriami będą podejmować decyzje o trybie nauczania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z uciążliwości nauki zdalnej, jednak na wypadek jej dalszej konieczności, będziemy lepiej przygotowani… W związku z tym, zawnioskowałem podczas sesji o szerokie konsultacje lub ankiety z rodzicami oraz uczniami. Na bazie ich doświadczeń i uwag można ulepszać system, na pewno też przyda się to do prac nad programem profilaktyczno-wychowawczym, który każda Rada Rodziców uchwala we wrześniu.
Kwestie, o które można by zapytać w ankiecie: wiek dziecka, czy dziecko korzystało z komputera samodzielnie, jakie problemy napotykały dzieci w czasie nauki zdalnej (problemy techniczne – jakie?, współdzielenie komputera, częste przesyłanie zadań, problemy ze zrozumieniem treści, inne – jakie?), ile czasu dzieci przeznaczały na naukę (same oraz z osobą dorosłą), czy ilość materiału była odpowiednia, jaką częstość przesyłania materiałów uważasz za najlepszą (codziennie na każdą lekcję, dwa razy na tydzień, raz na tydzień), jaka jest najlepsza pora na wysyłanie zadań, jakie formy nauki były odpowiednie dla dziecka (karta pracy, prezentacja, filmy, zajecia online), jakie formy sprawiały największą trudność?

Środowisko – susza, retencja
Wójt Magdalena Kołodziejczak poinformowała o staraniach urzędu gminy w zakresie retencji. W działaniach sprzyjających retencji wód opadowych ważną rolę mogą odegrać spółki wodne rolników. Działalność rolnicza z jednej strony powoduje zmniejszenie retencji w gruntach, jest jednak konieczna. Lokalne spółki wodne okazują się niezbędne, by wykonywać prace typu oczyszczanie rowów melioracyjnych, podkaszanie.
Ważną informacją z ostatnich dni jest uruchomienie programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie retencji przy korytach rzek. Do udziału w programie mogą zgłaszać się gminy, więc polecam to uwadze naszych ekspertów od projektów: https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/przeciwdzialanie-zagrozeniom-srodowiska/nabor-2020-2021–retencja-na-obszarach-wiejskich/
Przypomnę jeszcze, że nie tylko rolnicy mogą dbać o retencję. Mieszkańcy domków mogą gromadzić wodę opadową w zbiornikach podziemnych, naziemnych, używając jej później do podlewania. Modne są również ostatnio ogrody deszczowe, które zdobią też nasze otoczenie. Uwaga – mimo poważnie brzmiącej nazwy, ogrodem deszczowym jest także mały fragment gruntu z odpowiednią roślinnością 🙂
W niektórych miejscach w kraju, samorządy dofinansowują takie inwestycje mieszkańców. W długiej perspektywie, opłaca się to każdemu: oszczędność w zużyciu wody to mniejszy koszt, zmniejszone obciążenie sieci – to mniejsze inwestycje w sieć wodno-kanalizacyjną.
W związku z sytuacją klimatyczną, samorząd pomorski w swojej nowej strategii koncentruje dużą uwagę na gospodarowanie wodą. Podobnie jest z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej – olbrzymia ilość środków będzie przeznaczona na ochronę środowiska. Uważam za istotne, by nasza gmina wykonała aktualizację strategii na kolejne lata, która zdiagnozuje nasze potrzeby i możliwości oraz pomoże ubiegać się o wsparcie finansowe na ich realizację.

Dialog mieszkańców z radą gminy
Jeden z mieszkańców gminy chciał wziąć udział w omawianej zdalnej sesji rady gminy. Czynniki obiektywne nie pozwoliły mu na to, w związku z czym otrzymałem wniosek od niego, by przekazać jego zapytania.
Pytania dotyczyły tematów: informowania o zanieczyszczeniu powietrza oraz uregulowania komunikacji drogowej na osiedlu.
Odczytane pytania nie wywołały dyskusji wśród zebranych radnych. Zdziwiło mnie to, gdyż radni energicznie zabiegają o to, by mieszkańcy otrzymywali odpowiedzi z urzędu gminy. Zastanawiam się, czy powodem była nieobecność zainteresowanego, czy późna już wówczas godzina posiedzenia i zmęczenie radnych. Formalnie, Rada Gminy jest tutaj organem, do którego skierowane zostało pytanie/wniosek. W chwili obecnej wniosek pozostał bez rozpatrzenia, odpowiedzi. Trochę to zawiłe, być może przewodniczący komisji Remigiusz Kwieciński pomoże 🙂 Czy w związku z tym, że wniosek został odczytany podczas sesji, w punkcie Wolne wnioski, nadany zostanie mu bieg? Czy potrzebne będzie złożenie dokumentów przez zainteresowanego do Komisji Wniosków?

Zapraszam do dyskusji: https://www.facebook.com/ChmielewskiAndrzej/photos/a.408011736270997/1012178035854361

Aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach, proszę o zapisanie się na listę: http://AndrzejChmielewski.pl/newsletter