Edukacja przeciw mowie nienawiści w gminie Pruszcz Gdański 2019-01-16 – Posted in: Aktualności, Gmina Pruszcz Gdański, Kultura i edukacja, Pomoc prawna

16 stycznia 2019 roku odbyła się III Sesja Rady Gminy.
Większość uchwał dotyczyła przypisywania radnych do wybranych komisji.

Sesja rozpoczęła się krótką przemową dotyczącą pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Po przemowie radni uczcili pamięć tragicznie zmarłego minutą ciszy.

W ostatnim punkcie sesji radna Karolina Wołosowska zgłosiła wniosek w sprawie przeprowadzenia w szkołach gminnych cyklu lekcji wychowawczych “Jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści“.
Pod wnioskiem podpisała się większość radnych, natomiast wszyscy zgodnie uznali zgodnie temat za bardzo ważny i wymagający realizacji. W ideą zgodziła się również p. wójt, zapowiadając w gminie szersze podejście do edukacji i wychowania.

Treść wniosku:

Wniosek
Wnosimy o wprowadzenie w szkołach w gminie Pruszcz Gdański projektu polegającego na przeprowadzeniu cyklu lekcji wychowawczych na temat: Jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści.
Uzasadnienie
Mowa nienawiści jest formą przemocy werbalnej i często pozbawiona konsekwencji, otwiera drogę do przemocy fizycznej i psychicznej. W pracy z dziećmi rekomendujemy wykorzystanie podręcznika “”.
Źródło finansowania: realizacja projektu nie poniesie za sobą zwiększonych nakładów finansowych na realizację programów szkolnych. Rekomendujemy, by zajęcia odbywały się na lekcjach wychowawczych. Podręcznik jest dostępny na licencji Creative Commons z uznaniem autorstwa, dostępny do pobrania pod adresem Fundacji Batorego:
http://www.ngofund.org.pl/wp-content/uploads/2015/04/zakladki_net_2015.pdf

Zastanówmy się nad mową nienawiści w sieci. Poniżej prezentuję fragmenty proponowanych materiałów.

“[…] termin «MOWA NIENAWIŚCI» obejmuje każdą formę wypowiedzi, która rozpowszechnia, podżega, propaguje lub usprawiedliwia nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm lub inne formy nienawiści oparte na nietolerancji […]”

Mowa nienawiści krzywdzi
Słowa mogą ranić, rani też nienawiść! Mowa nienawiści to poważny problem – może stanowić naruszenie praw człowieka. Mowa nienawiści w Internecie jest takim samym nadużyciem jak ta, z którą stykamy się w świecie realnym, jednak w sieci trudniej jest ją rozpoznać i się jej przeciwstawić.

Postawy prowadzą do czynów
Mowa nienawiści jest niebezpieczna nie tylko dlatego, że kiedy się nią posługujemy,
to krzywdzimy innych, ale również dlatego, że może doprowadzić do poważnych naruszeń praw człowieka, w tym do przemocy fizycznej. Niepowstrzymana w Internecie mowa nienawiści przenosi się do świata rzeczywistego, prowadząc do eskalacji napięć na tle rasowym, aktów dyskryminacji czy innych form nadużyć. Łatwość szybkiego rozprzestrzeniania się mowy nienawiści w świecie wirtualnym zwiększa potencjał jej szkodliwego oddziaływania.”

Jak reagować na mowę nienawiści?
Pomóc może porada obywatelska, dostępna w poniedziałki i środy:Porady obywatelskie i edukacja prawna w gminie Pruszcz Gdański