Wniosek o zaplanowanie prac Rady Gminy Pruszcz Gdański na rok 2020 2019-12-02 – Posted in: Bez kategorii

W związku z sygnalizowanym podczas sesji problemem organizacji prac Rady Gminy, wysłałem wniosek do Komisji Wniosków, w którym wnioskuję o:

  • zaplanowanie terminów sesji Rady Gminy na rok 2020
  • zaplanowanie posiedzeń komisji Rady Gminy, zgodnie ze statutem gminy
  • opublikowanie planu pracy na stronach urzędu

Poniżej dokument i treść wniosku

2019-12-02 Wniosek o zaplanowanie prac Rady Gminy Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański 2019-12-02

Wniosek o zaplanowanie prac Rady Gminy Pruszcz Gdański

Wnoszę o:

  1. Zaplanowanie na rok 2020 stałych terminów sesji Rady Gminy. Może być to na przykład zwyczajowo każdy trzeci piątek miesiąca.
  2. Zaplanowanie na rok 2020 stałych terminów posiedzeń komisji Rady Gminy. Terminy powinny wziąć pod uwagę możliwość uczestnictwa osób aktywnych zawodowo, zatem sugerowane rozpoczęcie posiedzeń to zwyczajowo przyjmowana godzina 15:30.
  3. Opublikowanie planu sesji Rady Gminy oraz posiedzeń komisji w czytelnej formie na stronie BIP oraz opcjonalnie na stronie WWW Urzędu Gminy lub stronie WWW Rady Gminy.

 

Uzasadnienie:

Niniejszy wniosek jest propozycją rozwiązania problemu, a zarazem pomocą w zakresie  realizacji obowiązku organizacji pracy rady gminy. Wiceprzewodnicząca Rady Gminy poinformowała podczas XIII Sesji Rady Gminy (2019-11-08) o problemach z frekwencją na pracach Komisji Działalności Gospodarczej, Rozwoju Gminy i Budżetu. Pozostają one nierozwiązane od początku bieżącej kadencji.

W skład Rady Gminy wchodzą osoby, które reprezentują różne środowiska oraz zawody. W większości przypadków, uczestnictwo w sesjach Rady Gminy wymaga rezygnacji z dnia pracy przez osoby zatrudnione. Brak planowania sesji może utrudnić planowanie zarówno pracy, jak i wypoczynku radnych. Określony z góry na cały rok terminarz sesji pozwoli radnym na lepszą organizację pracy w Radzie Gminy, pracy zawodowej oraz wypoczynku i przełoży się na lepszą frekwencję.

Stałe terminy sesji przyczynią się także do lepszej organizacji i planowania pracy oraz dni wolnych przez pracowników urzędu gminy. Znane z góry terminy dadzą pracownikom urzędu możliwość dostarczenia niezbędnych do działania Rady informacji, a także poczucie stabilności rytmu pracy. Stoi to w zgodzie z zasadą funkcjonowania urzędu, określoną w Regulaminie Organizacyjnym Urzędu Gminy Pruszcz Gdański: par. 13, pkt 5.: “Urząd działa w oparciu o […] zasady: […] 5. Planowania pracy”.

Praca radnego to działalność społeczna, pozazawodowa. Radny czynny zawodowo zwiększa swoje kompetencje i poszerza wiedzę praktyczną, co w sposób naturalny przekłada się na możliwość ich wykorzystywania w pracy dla gminy. W historii Rady Gminy Pruszcz Gdański miały już miejsce przypadki rezygnacji z funkcji radnego, spowodowane konfliktem pracy zawodowej z funkcją radnego – w 2016 oraz w 2018 roku. Istotnym jest, by w Radzie Gminy była reprezentacja jak najszerszego spektrum doświadczenia i umiejętności, toteż wykluczanie osób aktywnych zawodowo jest zjawiskiem niepożądanym.

 

Mieszkańcy gminy mają prawo do uczestniczenia w sesji Rady Gminy i posiedzeniach komisji Rady Gminy. Ogłaszane publicznie z góry terminy sesji Rady Gminy będą miały pozytywny wpływ na możliwość uczestnictwa mieszkańców w obradach Rady Gminy. Analogicznie, zaplanowanie z góry terminów i godzin zebrań komisji pozwoli mieszkańcom brać udział w posiedzeniach. Stoi to w zgodzie z określonym w ustawie o samorządzie, zadaniem własnym gminy: “wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym […] pobudzania aktywności obywatelskiej”.

Ogłaszane publicznie i z wyprzedzeniem plany posiedzeń komisji będą miały pozytywny wpływ także na możliwość uczestnictwa mieszkańców w posiedzeniach Komisji. 

 

Zaplanowanie terminów sesji z góry, nie zablokuje możliwości zwołania sesji lub posiedzenia w dodatkowym terminie. Zgodnie z ustawą o samorządzie, ustalanie terminów sesji należy do kompetencji przewodniczącego Rady Gminy: w sytuacji konieczności ustalenia innego terminu, przewodniczący Rady może zwołać sesję w pożądanym dniu, zgodnie ze swoimi uprawnieniami. Na podobnej zasadzie, w razie potrzeby, przewodniczący komisji może zwołać posiedzenie w terminie dodatkowym.

 

Statut Gminy Pruszcz Gdański stanowi o konieczności planowania posiedzeń komisji:

“§ 71. 1. Komisje pracują na posiedzeniach.

  1. Do posiedzeń komisji stałych stosuje się odpowiednio przepisy o posiedzeniach Komisji Rewizyjnej.[…]

 

  • 96. 1. Komisja Rewizyjna przedkłada Radzie do zatwierdzenia plan pracy w terminie do 31 stycznia każdego roku.
  1. Plan przedłożony Radzie musi zawierać co najmniej:

1) terminy odbywania posiedzeń[…]

 

  1. Posiedzenia Komisji Rewizyjnej
  • 98. 1. Komisja Rewizyjna obraduje na posiedzeniach zwoływanych przez jej Przewodniczącego, zgodnie z zatwierdzonym planem pracy oraz w miarę potrzeb.
  1. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zwołuje jej posiedzenia, które nie są objęte zatwierdzonym planem pracy Komisji, w formie pisemnej.”

 

Oznacza to, że każda komisja jest zobligowana do uchwalenia planu pracy na rok z góry. Plan ten musi zawierać terminy posiedzeń.

Przewodniczący komisji zwołuje posiedzenia zgodnie z planem. Posiedzenia zwołane poza planem, zwoływane są w formie pisemnej, co oznacza dostarczenie fizycznego wydruku dostarczony do rąk radnego.

 

Konstytucja o prawie do informacji publicznej w odnośnym zakresie:

Art. 3 

  1. Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do:

3) dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z

powszechnych wyborów.”

 

Także Ustawa o samorządzie mówi o prawie obywateli do wstępu na sesje i posiedzenia komisji:

Art. 11b. 1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.

  1. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji,”

 

 Koniecznym warunkiem jest zatem informowanie o planowanych posiedzeniach. Posiedzenia niezaplanowane nie mogą być ogłoszone, co powoduje niespełnienie zapisów konstytucji oraz ustawy o samorządzie.

 

Planowanie jest kluczowym aspektem organizacji pracy, o której mówi u.s.g. oraz statut gminy.

Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje obowiązek organizacji pracy rady gminy:

Art. 19. ust 2. Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady.”

 

Statut Gminy Pruszcz Gdański:
§ 22. 1. Przewodniczący Rady oraz Wiceprzewodniczący Rady koordynują z ramienia Rady prace komisji Rady.“

 

Zgodnie z ustawą, organizacja pracy rady gminy jest podstawowym obowiązkiem prezydium rady gminy. Obecny statut gminy mówi także o obowiązku koordynacji prac komisji Rady.

 

Prawem i obowiązkiem radnych jest jak najlepsza organizacja pracy na rzecz gminy. Przedstawiłem argumenty za proponowanym rozwiązaniem i ich umocowanie w konstytucji, ustawach o samorządzie, statucie gminy, regulaminie pracy urzędu gminy oraz dobrych praktykach, dlatego wnioskuję jak powyżej.

 

Andrzej Chmielewski

radny gminy Pruszcz Gdański