Warsztaty Mobilna Metropolia – komunikacja i transport w naszej okolicy 2021-06-03 – Posted in: Aktualności, Gmina Pruszcz Gdański, Rowery

We wtorek 1 czerwca miały miejsce warsztaty Mobilna Metropolia. To spotkanie zgromadziło osoby z powiatu gdańskiego. Z moim obserwacji, wśród obecnych najwięcej było pracowników merytorycznych i ekspertów z urzędów zajmujących się komunikacją i transportem.
Naszą gminę reprezentowały oprócz mnie dwie osoby: pan Jacek Staniszewski z urzędu gminy oraz jeden z mieszkańców Straszyna. Łącznie trzy osoby na 30 tysięczną gminę… spodziewałem się większego naszego uczestnictwa, zwłaszcza, że transport jest jedną z najgoręcej omawianych kwestii.

Krótkie wprowadzenie w tematykę zawierało m.in. prezentację rozwiązań z różnych krajów i miejscowości.
Zebrani zostali podzieleni na podgrupy, które następnie na zmianę pracowały z moderatorami. Zagadnienia obejmowały obszary tematyczne:
-samochody / parkowanie
-ruch pieszy i rowerowy
-transport zbiorowy
-wizja
-zarządzanie mobilnością
-transport towarów

W wiekim skrócie: głównymi problemami pozostaje natężenie ruchu samochodowego, a tekże efektywność oraz cena transportu zbiorowego. Spore nadzieje pokładane są w bilecie metropolitarnym, który postrzegany jest jako remedium na wiele bolączek, postuluje się też większe wykorzystanie kolei. W rozmowach dość znaczące miejsce zajęły kwestie mobilności “alternatywnej” – rowery, sharing, transport zbiorowy na żądanie.
A propos ruchu rowerowego, podkreśliłem znaczenie rodzaju nawierzchni. Tak popularna kostka fazowana powinna być stopniowo wypierana przez nawierzchnie pozwalająca na komfortową jazdę wrotkami, hulajnogami czy wózkami dla dzieci.
Podkreśliłem też m.in. potrzebę dostępności wszelakich usług jak najbliżej miejsca zamieszkania. Na poziomie gminy może to oznaczać na przykład szersze wyjście z ofertą usług np. społecznych, kulturalnych (świetlice w sołectwach, dzielnicach, osiedlach).

Starałem się też wyraźnie zarysować problem zatłoczenia dróg w miejscowościach gmin ościennych, takich jak nasza, spowodowany częstymi przejazdami mieszkańców powiatu do miasta i z miasta: do pracy i z pracy, do sklepów, instytucji kultury, rozrywek, zajęć dodatkowych dla dzieci itd. Gminy ościenne czerpią z metropolii i w tym celu mieszkańcy muszą się przemieszczać. Jak spowodować, by obciążenie było zrównoważone? Czy ratuje nas tylko przepustowość?
Jeden z moderatorów delikatnie zasugerował mieszkańcom “sypialni”, pracującym w trójmieście, zmianę miejsca pracy. Nie sądzę jednak, by to wchodziło w rachubę. Możnaby sporo obiecywać sobie po pracy zdalnej, jednak nie każdy rodzaj pracy na to zezwala i nie każdy pracodawca jest zwolennikiem takiego trybu.

Przebieg warsztatów był szybki i konstruktywny, padło sporo interesujących, przemyślanych, ale też i śmiałych propozycji.
Przed zespołem kolejne spotkania, liczę, ze zakończą się wielkim planem obwodnic dla naszej gminy 🙂

Zapraszam do dyskusji na stronie: https://www.facebook.com/ChmielewskiAndrzej

Chcesz otrzymywać powiadomienia? Zapisz się: https://andrzejchmielewski.pl/news