Szklanka do połowy jaka? Refundacja biletów w gminie Pruszcz Gdański. 2019-03-18 – Posted in: Aktualności, Gmina Pruszcz Gdański

Szklanka do polowy pelna czyli komunikacja w gminie pruszcz gdanski

W związku z planami wprowadzenia refundacji kosztów biletów, pojawiają się głosy krytyczne. Krytyka to cenna rzecz, pozwala spojrzeć na sprawy wielowymiarowo. Włączmy więc krytyczne myślenie.

Przypomnę założenia programu:
-program będzie działał jako zwrot kosztów przejazdu
-uczniowie otrzymają refundację na podstawie przedstawionych biletów i zaświadczeń ze szkoły
-zwrot do kwoty 130 zł na miesiąc
-zwrot dotyczy każdego środka komunikacji, nie tylko gminnych autobusów
-program obejmuje uczniów szkół średnich
-w kwietniu pojawi się ankieta dotycząca optymalizacji sieci transportu publicznego w gminie Pruszcz Gdański

Podstawowe zarzuty:
1. Program dotyczy tylko szkół ponadpodstawowych.
2. Konieczna będzie wizyta w urzędzie
3. Ankieta będzie realizowana na podstawie PESELu ankietowanego

Moje odpowiedzi:

Ad 1 Gmina obowiązana jest zapewnić transport do szkół dla dzieci, gdy spełnione są warunki odległości. Ten obowiązek gmina wypełnia, choć są pewne zastrzeżenia, co do częstości kursów. To fakt znany rodzicom i wkrótce o tym napiszę więcej.
Tym niemniej, gmina zapewnia transport dla dzieci w szkołach podstawowych, zatem coż może zrobić ponadto? Zapewnić transport do szkół ponadpodstawowych – i to też właśnie czyni. Istnieje jednak grupa dzieci, która mieszka w gminie, a uczęszcza do szkół podstawowych poza gminą (inna szkoła podstawowa, szkoły artystyczne). Jest to dla nich utrudnienie, a właściwie jest to brak polepszenia. Konieczna będzie skonsultowanie z prawnikiem, czy refundacja dla uczniów szkół podstawowych i artystycznych będzie możliwa prawnie. Nie wiem, jakiego rozmiaru jest to problem w skali gminy, ile takich dzieci dojeżdża np do Gdańska. To pytanie powinno pojawić się w ankiecie i będę o to wnioskować.

Ad 2 Konstrukcja programu zakłada przedstawienie zaświadczenia o nauce i biletu/faktury, na podstawie których urzędnik będzie mógł wydać decyzję. Tak, wizyta w urzędzie to pewna uciążliwość. Tak, odzyskanie pieniędzy za miesięczny to zysk. Zróbmy więc rachunek zysków i strat – wizyta w urzędzie na jednej szali oraz kwota do 130 zł miesięcznie na drugiej szali.
Co można by jeszcze z tym zrobić? W XXI wieku proponowałbym jedną wizytę inicjalną w urzędzie, gdzie mieszkaniec zarejestrowałby się jako beneficjent programu. Każde kolejne zaświadczenia można byłoby wysyłać e-mailem, co dałoby szczędność czasu dla obu stron. Przedłożę taki wniosek do rozpatrzenia.

Ad 3 Zapewne zgodzimy się, że ankiety powinny wypełniać osoby, które są mieszkańcami gminy. Urząd dysponuje informacjami o osobach zameldowanych. Dlatego jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by zapewnić sobie wiarygodność ankiety, co jest niezmiernie ważne.
Istnieją też rozwiązania komplementarne – na przykład na podstawie faktu płacenia podatku w lokalnym Urzędzie Skarbowym, posiadania nieruchomości itp. Są to jednak trochę bardziej zaawansowane metody i nie sięgałbym po nie wszystkie równocześnie.
Docelowo proponuję Kartę Mieszkańca gminy Pruszcz Gdański, która pozwoli na autoryzację mieszkańca, pozwoli dysponować ofertami specjalnymi, zniżkami do OKSiBP, itp itd. To jednak długa droga, a właściwie niekończący się proces, warto więc rozpocząć jak najszybciej.

Parafrazując znane powiedzenie, dla krytyków ta szklanka jest wpółpusta.

Według mnie – szklanka jest do połowy pełna.  I będziemy ją dalej napełniać.

PS. Proszę o kontakt rodziców, których dzieci czekają długo po lekcjach na autobus: kontakt@andrzejchmielewski.pl
Potrzebuję informacji: która szkoła, która godzina, ew. ile dzieci w szkole ma podobną sytuację