Propozycja: debaty oksfordzkie w gminie Pruszcz Gdański 2018-10-12 – Posted in: Aktualności, NGO

Obiecałem, że opiszę szczegółowiej niektóre z projektów, jakie zaproponowały nasze organizacje pozarządowe do realizacji we współpracy z gminą Pruszcz Gdański w przyszłym roku kalendarzowym.
Zacznę od pomysłu, który osobiście podoba mi się najbardziej i mam nadzieję, że podzielicie Państwo moją opinię.

Przedstawiciele fundacji Bursztynowym Szlakiem wyszli z propozycją zorganizowania cyklu debat oksfordzkich w naszych gminnych szkołach. Pozostałe organizacje zadeklarowały współpracę w organizacji i popularyzowaniu tego przedsięwzięcia.
Debaty oksfordzkie uczą i popularyzują prowadzenie dyskusji na najwyższym poziomie merytorycznym i pod kątem kultury wypowiedzi.
Formuła debat jest następująca: uczestnicy przygotowują się do obrony lub ataku zadanej tezy, na przykład “
Następnie uczestnicy losują swoją rolę w debacie: mogą wylosować obronę tezy lub atak na nią. Należy więc przygotować się wszechstronnie!
Główne korzyści z udziału w debatach oksfordzkich
– Uczą krytycznego myślenia: „Wg magazynu Forbes umiejętność MYŚLENIA KRYTYCZNEGO jest na 1 miejscu niezbędnych kompetencji XXI wieku”;
– Uczą szacunku do zdania oponentów;
– Uczą korzystania z wiarygodnych źródeł informacji i wymagania merytoryki w przedstawianiu argumentów;
– Uczą szukania porozumienia i nowych rozwiązań;
– Stwarzają przestrzeń do publicznej wypowiedzi na ważne tematy;
– Wymagają pracy nad sztuką wystąpień publicznych – jedną z kluczowych umiejętności społecznych;
Samo wymienienie w kilku punktów pokazuje, jak przydatne będą te wydarzenia dla naszej młodzieży, ale także dla nas! W czasach natłoku informacji, a często także dezinformacji, musimy zaszczepić w sobie zarówno krytyczne myślenie, jak i otwartość na racje rozmówcy.
Sam przebieg debaty można uatrakcyjnić przy pomocy ankiet przed i po wydarzeniu, by przekonać się, jakie zdanie mieli widzowie przed i po wysłuchaniu argumentów.
Wyobrażam już sobie debaty “mieszane”: uczniów starszych klas versus zaproszeni goście, szkoła przeciw szkole.
Co myślicie o takim pomyśle? Chcielibyście obejrzeć takie zmagania? Czy uważacie je za przydatne dla młodzieży i dorosłych?