Jakie sołectwa w gminie Pruszcz Gdański? 2019-02-04 – Posted in: Aktualności, Gmina Pruszcz Gdański

Kilka refleksji o sołectwach, sołtysach, Radach Sołeckich.

Jesteśmy w okresie wyborczym, może te przemyślenia przydadzą się kandydatom i przyszłym sołtysom i członkom Rad Sołeckich.
Proszę o uwagi, odniesienie się do tematu, zwłaszcza przez kandydatów. Ufam, że szersze spojrzenie jest równie ważne, co bieżące załatwianie spraw.
W ferworze obietnic, trzeba pamiętać, jakie możliwości, obowiązki i uprawnienia mają sołtys i Rada Sołecka. Podczas gorączki wyborczej, kandydaci sporo obiecują, a mieszkańcy wysuwają liczne żądania.

Pamiętajmy też, że nasze podmiejskie wioseczki to daleko wysunięte dzielnice metropolii. Mało tu już rolnictwa, za to jest ogromne zagęszczenie mieszkańców, spore problemy i potrzeby komunikacyjne. W związku z tym pojawiają się zapotrzebowania na wiele rozwiązań, ulepszeń, wokół których mieszkańcy się organizują. Jednocześnie, instytucja sołectw (rozumiem przez możliwości działania) jest niewystarczająca. Społeczna funkcja utrzymania miejscowości,  w której mieszka 3-5 tys. ludzi, jest wielkim wyzwaniem dla sołtysa.
Mieszkańcy irytują się, gdy powtarzają się incydenty takie jak przelewające się kosze na śmieci. Na incydent można zareagować przypomnieniem u odpowiednich służb – może to zrobić sołtys, radny, ale także mieszkaniec. Natomiast – jeśli incydent powtarza się, konieczne jest rozwiązanie systemowe – długoterminowe. Wówczas, oprócz prośby o interwencję w sprawie opróżnienia kosza, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu.
Rola sołtysów i rad sołeckich są bardzo ważne
Bez sołtysa i rady brak bezpośredniego, terenowego organizowania życia lokalnego – wieś jest bezimienną miejscowością, a ich wypełnienie w naszych warunkach – niełatwe. Świadomość i organizacja  jest kluczowa w społecznościach o takich rozmiarach jak Straszyn, Rotmanka, Borkowo, Juszkowo i parę innych…
Za najważniejsze w tej sytuacji uważam zgranie i organizację Rady Sołeckiej i aktywnych mieszkańców. Moja obserwacja i  propozycja jest taka: regularne spotkania, podnoszenie nowych tematów i pilnowanie ich realizacji, pilnując, by mieszkańcy byli poinformowani.
Trzeba zachować dobre, wypracowane rozwiązania (np spotkania co miesiąc, wspólne opracowanie Funduszu Sołeckiego) i dodawać nowe pomysły (np określony sposób kontaktu do radnych, członków Rady Sołeckiej).
Tysiąc i jeden zadań Sołtysa i Rady Sołeckiej:
1. Sprawy tradycyjne: sygnalizowanie potrzeb inwestycyjnych, naprawy, śmieci, sprawy porządkowe
Ale oprócz tego, sprawy nieco szersze:
2. Dbanie o działalność świetlic wiejskich – pełne ich wykorzystanie.
3. Pilnowanie koniecznych zmian w Statutach – na przykład uchwalenie mniej niż 7 dni na zwołanie Zebrania Wiejskiego (w związku z Funduszem Sołeckim), dopasowanie liczby radnych sołeckich
4. Fundusz Sołecki – konsultacje, dopilnowanie wykonania wniosku. (dobrze by było przejść szkolenie – wniosek do Urzędu; możemy ew. zorganizować spotkanie wprowadzające – mamy już ten temat nieco okiełznany)
5. Sesje Rady Gminy – uczestnictwo w sesjach, analiza informacji o planowanych uchwałach
6. Nowe inicjatywy angażujące mieszkańców – trzeba być kreatywnym
Który z sołtysów wie:
  • ile mieszkańców przybyło od 5 lat, a ilu przybędzie? jakie będą potrzeby szkolne, przedszkolne, korki?
  • w jakiej kolejności drogi będą remontowane?
  • jak załatwić zajęcia wychowawcze w świetlicy?
  • gdzie prowadzone są zajęcia profilaktyczne czy terapeutyczne w związku z problemami alkoholowymi?
  • jaki jest plan rozwoju wsi, gdzie pozostanie las, gdzie zniknie?
  • jak wdrożyć Inicjatywę Obywatelską?
I wiele innych…
Jest to spora wiedza, a jednak mieszkańcy oczekują jej od sołtysów i radnych.
Tradycyjna funkcja sołtysa i Rady powinna zostać poszerzona. Należy radzić sobie z tym, co mamy do dyspozycji, ale równocześnie trzeba myśleć o rozwiązaniach docelowych, dostosowujących miejscowości do istniejących warunków. Są to już warunki i problemy tak ajk w małych miasteczkach: zmiany w zaludnieniu, komunikacja, potrzeby edukacyjne, profilaktyka zdrowia i alkoholowa, leczenie i terapeutyka.
W przyszłości, uważam, że powinna rozpocząć się dyskusja na temat funkcjonowania sołectw o dużych rozmiarach i dużej skali potrzeb i wyzwań.
Najlepiej zaś, by przyszłość rozpoczęła się już teraz.