Jak mogę otrzymać odpowiedź od gminy? Pytanie do rady gminy. 2020-07-20 – Posted in: Gmina Pruszcz Gdański, Pytania do gminy

Sesja Rada Gminy Pruszcz Ggański

Do napisania tej notki skłoniło mnie pytanie mieszkańca
“Czy jako mieszkaniec gminy mogę zwrócić się z pytaniem, na które Rada Gminy odpowie podczas czwartkowej sesji? Jeśli tak to w jakiej formie powinienem złożyć owe pytanie aby mogło znaleźć się w porządku obrad?”

Mieszkańcy mają szereg możliwości, aby otrzymać odpowiedz na pytania, wnioski. Procedura zależy od charakteru sprawy i od adresata zapytania.

Oto niektóre z opcji:

pytanie, wniosek, skarga do wójt gminy / urzędu gminy – dotyczy spraw administracyjnych, spraw wchodzących w zakres zadań urzędu i jednostek organizacyjnych (np koszenie, budowa drogi – wniosek do budżetu, placu zabaw, zapytanie o informację publiczną, skargi np. na opóźnienie komunikacji gminnej, braku odpowiedzi na pismo do urzędu)
wniosek, petycja, skarga do rady gminy – dotyczy spraw wchodzących w zakres uprawnień rady gminy
-pytanie, wniosek do sołtysa
-wniosek do zebrania wiejskiego
-udział w debacie nad raportem o stanie gminy
-udział w posiedzeniu komisji rady gminy
-wniosek do radnego gminy

Wróćmy do pytania podstawowego – jak zwrócić się do rady gminy w czasie sesji?

Mieszkaniec może zabrać głos podczas sesji rady gminy. Zasady udziału gości w sesji rady gminy są określone w statucie gminy.

“§ 40. Pkt 5. Przewodniczący Rady może udzielić głosu osobie nie będącej radnym.”

Jest to zapis prosty i daje Przewodniczącemu swobodę udzielenia głosu podczas sesji.
Dobrym zwyczajem jest zwrócenie się do Przewodniczącego jeszcze przed sesją z wnioskiem o udzielenie głosu. Należy wskazać punkt obrad, którego będzie dotyczyła wypowiedź lub podać temat wypowiedzi, jeżeli nie ma go w porządku obrad.

Kontakt do biura rady gminy dostępny na stronie https://www.pruszczgdanski.pl/asp/biuro-rady,31,,1
Kancelaria Rady Gminy Pruszcz Gdański, ul. Zakątek 1, 83-000 Juszkowo
tel. 58 692 94 43, e-mail: radagminy@pruszczgdanski.pl

Zaznaczę przy tym, iż wypowiedź lub wniosek skierowane do rady gminy podczas sesji najprawdopodobniej nie uzyska formalnej odpowiedzi rady gminy, w sensie oficjalnego stanowiska uchwalonego uchwałą w głosowaniu.
Dlaczego? Rada gminy wypowiada się poprzez uchwały jako organ uchwałodawczy. Jest to tryb, z którego rada gminy może korzystać i nie ma innej drogi. Aby podjąć uchwałę, musi zostać zaproponowana jej treść i przedłożona na sesję rady gminy. Kto może zaproponować uchwałę do uchwalenia? Jest to tzw prawo inicjatywy uchwałodawczej. Posiada je:
-wójt
-komisja rady gminy
-klub rady gminy
-grupa co najmniej 5 radnych
-grupa mieszkańców (obywatelska inicjatywa uchwałodawcza)

Co zatem wydarzy się podczas sesji, jeśli mieszkaniec zada pytanie lub złoży wniosek?
Radni mogą odnieść się do pytania i kontynuować debatę, co spowoduje, iż mieszkaniec pozna ich obecne stanowisko lub stan wiedzy na dany temat. W debatę może włączyć się także wójt, który skupia wiele informacji o gminie.
Co do zasady, jeśli będzie to zapytanie, wówczas powinno ono zostać potraktowane jak zapytanie o informację w trybie dostępu do informacji publicznej (czyli kierowane do wójta). Jeśli odpowiedź nie padnie podczas sesji (ponieważ np. nie jest dostępna od ręki), to mieszkaniec otrzyma odpowiedź w ciągu 14 dni (lub informację o przedłużeniu tego terminu z uzasadnionego powodu).
Natomiast, jeżeli mieszkaniec wystąpi z wnioskiem do rady gminy, wówczas powinien on zostać potraktowany jak standardowy wniosek. Taki wniosek rozpatruje Komisja skarg, wniosków i petycji. Po rozpatrzeniu, Komisja proponuje uchwałę, głosowaną przez radę gminy na kolejnej sesji.

Czy zatem jest sens przychodzenia na posiedzenie rady gminy i stawianie pytań i wniosków?

Z definicji, gmina jest wspólnotą mieszkańców, a w ustawie o samorządzie gminy czytamy:
Władze gminy Art. 11. 1. Mieszkańcy gminy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym (poprzez wybory i referendum) lub za pośrednictwem organów gminy.”
Tak sformułowany zapis o władzach gminy ukazuje ich rangę mieszkańców.

Uważam, że głos mieszkańca podczas sesji rady gminy ma głęboki sens. Udział obywateli we wszelkich obradach przewidział ustawodawca, więc jest to częścią ustroju samorządowego.
W Polsce temat ten jest rozstrzygany w statutach gmin w różnoraki sposób. Obecnie trwają prace komisji doraźnej, aktualizującej statut gminy. W tej chwili nasz statut przewiduje udzielenie głosu każdej chętnej osobie, o ile zostanie on przyznany przez przewodniczącego, prowadzącego posiedzenie.
Istnieją statuty, które wprowadzają specjalną instytucję Trybuny Obywatelskiej. Jest to stały punkt posiedzenia rady gminy, w którym mieszkańcy mogą zabrać głos w ważnej sprawie dotyczącej gminy. Takie rozwiązanie byłoby obywatelskie i nowoczesne.

Zapraszam do dyskusji: https://www.facebook.com/ChmielewskiAndrzej/photos/a.408011736270997/1009497836122381/

Aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach, proszę o zapisanie się na listę: http://AndrzejChmielewski.pl/newsletter