Gmina Pruszcz Gdański dostępna dla każdego 2020-10-06 – Posted in: Gmina Pruszcz Gdański

W ostatnich dniach września 2020 powołany został Zespół do spraw dostępności.
Zadaniem zespołu jest zapewnienie uniwersalnego dostępu do obiektów, usług dostarczanych przez gminę i „podlegające instytucje” (szkoły, przedszkola, Eksploatator, GOPS, OKSiBP itd.).
Zespół poświęci uwagę dostosowaniu architektury, usług cyfrowych, komunikacji do potrzeb i możliwości osób ze szczególnymi potrzebami. Są to np. osoby starsze, z niepełnosprawnością lub inne osoby mające trwale lub czasowo naruszoną sprawność (np. kobiety w ciąży, seniorzy, ludzie poruszający się przy pomocy kul, wózków, słabi, chorujący, niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem itp).

Jakie konkretnie zmiany mogą pojawić się wokół nas?

Rozwiązania architektoniczne – podjazdy oprócz schodów, windy, obecność ławeczek, oznakowanie, szerokość chodnikó1), alejek, szerokość korytarzy w budynkach użyteczności publicznej, wózki ewakuacyjne itd.
Rozwiązania komunikacyjne – tłumacz na język migowy,
Dostępność cyfrowa – transkrypcje nagrań audio/wideo, dokumenty w formie tekstowej zamiast skanów, możliwość dostosowania strony internetowej dla słabowidzących (czcionki, kontrast) i niewidzących (odpowiednie opisywanie zdjęć, linków na stronie, tak by umożliwić korzystanie przy pomocy czytnika).
Dostępność informacyjno-komunikacyjna – umożliwienie kontaktu, komunikacji w urzędzie lub jednostkach podległych – tak, by również osoba dotknięta np. wadą słuchu mogła pracować w urzędzie lub załatwić swoją sprawę samodzielnie. Umożliwią to różnorodne urządzenia: pętla indukcyjna, system FM, IR, Bluetooth, karty z literami i in.

Brzmi prosto?

Powyższe wyliczenie to tylko kilka przykładów, gdyż problemów i rozwiązań dostępności jest o wiele więcej. Przed Zespołem i jednostkami sporo pracy: na początku Koordynator będzie zbierał wiedzę, sporządzi plan działania na podstawie spotkań i diagnoz, następnie sukcesywnie będą wdrażane rozwiązania.
Jeśli widzicie dokoła siebie problem z dostępnością, prosimy o informowanie. Może to być bariera architektoniczna (wysoki krawężnik, wąskie drzwi, korytarz), niezrozumiała lub niewyraźna informacja, skan dokumentu na stronie www/BIP zamiast wersji tekstowej.

kontakt@AndrzejChmielewski.pl

Aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach, zapisz się: http://AndrzejChmielewski.pl/newsletter

Loading