Frugal innovation – innowacja oszczędna w gminie Pruszcz Gdański 2020-01-15 – Posted in: Aktualności, Gmina Pruszcz Gdański, Inkubator Rozwoju, Rozwój i nowoczesność

Frugal innovation – innowacja oszczędna. Nowa (stosunkowo) nazwa i nowe podejście do innowacji i rozwiązywania problemów.
W tradycyjnym podejściu do polityki innowacyjnej, na badania i rozwój przeznacza się wielkie środki. W innowacji oszczędnej, koncepcja skupia się na wykorzystaniu minimum zasobów, zastanych możliwości, naprawie palącego istniejącego problemu, wykonaniu kluczowego zadania szybciej i taniej przy zachowaniu rozsądnej jakości. Istotą frugal innovation jest masowa użyteczność i przystępność cenowa.

Przykłady rozwiązań:
Makerspaces – miejsca, gdzie fani technologii nowych i starszych zbierają się, by pracować i tworzyć nowe rozwiązania. Takim rozwiązaniem jest na przykład sieć Luftdaten, służąca do monitorowania stanu powietrza za niewielkie pieniądze. Nasze sołectwo skorzystało już z tego rozwiązania i obecnie możemy obserwować stan zanieczyszczenia powietrza w Straszynie i Borkowie w czasie rzeczywistym, na przykład w aplikacji Kanarek na smartfonach lub m.in. na stronie: https://andrzejchmielewski.pl/powietrze/
Do pomiarów oficjalnych, gmina będzie musiała zakupić sprzęt certyfikowany, jednak do tego czasu, mieszkańcy mogą korzystać z odpowiednika niskokosztowego, zainstalowanego za (niewielkie) pieniądze sąsiadów – wolontariuszy.

Siłownia na świeżym powietrzu – koncepcja dość popularna w Europie. Celem tego rodzaju siłowni jest zachęcanie do aktywności tam, gdzie profesjonalne siłownie są niedostępne lub mieszkańców nie stać na karnety. Siłownie zewnętrzne pomagają spędzać czas w użyteczny sposób oraz poprawić kondycję fizyczną. Pomysł ten zmniejsza długoterminowo wydatki na opiekę zdrowotną.

Nowoczesne metody utylizacji odpadów – Kollect, start-up w Irlandii, który oferuje tańsze usługi utylizacji śmieci, stosując płatność za rzeczywistą ilość odbieranych śmieci. Usługa zamawiana jest bez umowy, na konkretny dzień, wówczas też następuje płatność.

Tata – samochód w Indiach za 2000 USD.

Warka Tower – skraplanie wody na suchych terenach: http://WarkaWater.org

Chmura – dyski w chmurze, strony www w chmurze. Każdy może mieć przenośne, wirtualne biuro za drobne pieniądze.

Dyskonty – w porównaniu do tradycyjnych sklepów, dyskonty skupiają się na cenie, a nie na prezentacji towarów czy szerokim asortymencie.

Ekonomiczne linie lotnicze (jak Ryanair, Wizzair) – dostarczają podstawową usługę w przystępnej cenie.

 

W Polsce, oszczędne innowacje byłyby przydatne m.in. w ochronie zdrowia, ekologii, technologiach przyjaznych środowisku, polityce społecznej.

 

Jak to ma się do naszego małego środowiska – gminy, sołectw?
Mamy swoje mikroproblemy, które dla każdego z osobna, są jednak makro-problemami.

Wszystkich martwią wysokie ceny utylizacji odpadów. Może sołeckie lub przydomowe kompostowniki zmniejszyłyby ilość śmieci? Torby wielorazowego użytku?

Dojazd do miasta? Wspólne dojazdy pomogłyby tam, gdzie są luki w transporcie publicznym lub gdzie jest on zbyt obciążony.

Drogi i jeszcze więcej dróg? Nieodległa gmina Żukowo intensywnie stosuje płyty typu jomb. Stanowią one w wielu miejscach rozwiązanie wystarczające, a dzięki stosunkowo niskim kosztom, samorząd może zaspokoić potrzeby większej liczby mieszkańców.

To tylko przykłady, może dobre, a może słabe.

Może być wiele obszarów na sprytne pomysły, na przykład połączenie internetowe na terenach wiejskich, cena prądu, jakość powietrza, dostęp do kultury, dostęp do obiektów sportowych, miejsca do rekreacji, ochrona zdrowia, obciążenie uczniów zajęciami. Jestem przekonany, że mieszkańcy mają wiele pomysłów na optymalizujące rozwiązania, które realizowałyby hasło przewodnie “więcej za mniej”.

Aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach, proszę o zapisanie się na listę: http://AndrzejChmielewski.pl/newsletter